Akustiline vs digitaalne klaver

Sageli küsitakse meilt nõu, kas osta akustiline või digitaalklaver.
Kumb on parem? Mis neil vahet on?
Vastused neile ja teistele sarnastele küsimustele saate eelkõige oma vajadustest ja eelistest lähtudes, aga pisut lisainformatsiooni kulub kindlasti ära õige otsuse tegemisel. Alljärgnevas tabelis leiate mõlema instrumendi lühiiseloomustuse, kus on välja toodud nende peamised erinevused ja mõned ühised tunnusjooned.

TUNNUS/ OMADUSAKUSTILINE KLAVERDIGITAALKLAVER
Tooni tekitamineVibratsiooni tekitab vastu keelt lööv haamer, tekkinud heli kannab edasi resoneeriv puidust kõlalaud.Imiteerib kontsertklaveri heli digitaalsete samplingute kaudu, heli annavad edasi kõlarid või kõrvaklapid.
Tooni kvaliteet Täisdiapasoon väljendusvahendeid sõltuvalt mängija suutlikkusest.Raskemini tabatavad nüansierinevused.
Klahvide arv Tavaliselt täismõõdus – 88 klahvi.61 – 88 klahvi sõltuvalt mudelist.
Klahvi puutetundlikkusHaamermehhanismi osade liikumine võimaldab mängijal kontrollida dünaamikat ja tooni kvaliteeti.Kvaliteetsemad digitaalklaverid on tundliku klaviatuuriga ja imiteerivad akustilise klaveri klaviatuuri liikumist.
HooldusSoovitav häälestada 1-2 korda aastas, lisaks mehhanismi reguleerimine, intoneerimine. Õhuniiskuse ja temperatuuri kontroll on olulised.Ei vaja häälestamist. Hooldus sarnaneb arvuti või mõne muu elektroonilise töövahendi hooldusele.
RemontKorralikult hooldatud klaver ei vaja tihti remonti, vanus ja kliimatingimused mõjutavad remondivajadust.Võib osutuda kallimaks kui uue instrumendi maksumus.
VäärtusHead klaverid kestavad kaua ja nende väärtus võib aja jooksul tõusta.Sarnane muu elektroonikaga – kaotab väärtust kiiresti pärast uue mudeli müügile tulekut.
Sobilikkus klaveriõpinguteksSobib kõikide muusikastiilide mängimiseks.Mõned mängutehnilised oskused on omandatavad ainult akustilise klaveriga. Valdav enamik klaveriõpetajaid nõuab algastmes õpilaselt harjutamist akustilisel klaveril.
Kaal170 – 550 kgTavaliselt vähem kui 50 kg. Digitaalsed tiibklaveri imitatsioonid kaaluvad rohkem.
ElektroonikaPlayer-süsteemi lisamine võimaldab varieerida tämbreid ja salvestada, võimalik ühendada arvuti või helissüsteemiga.Võimaldab imiteerida erinevaid muusikainstrumente, mõnedel mudelitel on siseehitatud salvestussüsteem, võimalik ühendada arvuti või helisüsteemiga.
EnergiaallikasEi ole vajalik.Elektrivõrk või aku.